კანის კინოფესტივალზე წარდგენილი ფილმების სია

196

2019 წლის 14-25 მაისს, კანის კინოფესტივალზე 13 ქვეყანა 21 ფილმით წარსდგება. Allart.ge ფესტივალში მონაწილე ფილმების სიას გთავაზობთ:

მთავარი კონკურსი:

„მკვდრები არ კვდებიან“ (The Dead Don’t Die) რეჟისორი ჯიმ ჯარმუში (აშშ)

„ტკივილი და დიდება“  (Dolor y Gloria), რეჟისორი პედრო ალმადოვარი (ესპანეთი)

„მოღალატე“ (Il Traditore), რეჟისორი მარკო ბელოკიო (იტალია)

„პარაზიტი“ (Gisaengchung), რეჟისორი პონ ჩჟუნ ხო (კორეა)

„ახალგაზრდა აჰმედი, რეჟისორი ჟან–პიერ და ლიუკ დარდენები (ბელგია)

„ღმერთო ჩემო!“ (Roubaix, une lumière), რეჟისორი არნო დეპლეშენი (საფრანგეთი)

„გარეული იხვების ტბა“ (Nan Fang Che Zhan De Ju Hu), რეჟისორი დიაო ინანი (ჩინეთი)

„ატლანტიკა“ (Atlantique), რეჟისორი მატი დიოპი (საფრანგეთი–სენეგალი)

„მატიასი და მაქსიმი“ (Matthias et Maxime), რეჟისორი ქსავიე დოლანი (კანადა)

„პატარა ჯო“ (Little Joe), რეჟისორი ჯესიკა ჰაუზნერი (ავსტრია)

„უკაცრავად, ვერ გნახეთ“ (Sorry We Missed You), რეჟისორი კენ ლოუჩი (დიდი ბრიტანეთი)

„საბრალონი“ (Les Misérables), რეჟისორი ლაჯ ლი (საფრანგეთი)

„მალული ცხოვრება“ (A Hidden Life), რეჟისორი ტერენს მალიკი (აშშ)

„ბაკურაუ“ (Bacurau), რეჟისორი კლებერ მენდონსა ფილიო და ჟულიანი დორნელი (ბრაზილია)

„ლა გომერა“ (La Gomera), რეჟისორი კორნელიუ პორუმბოიუ (რუმინეთი)

„ფრენკი“ (Frankie), რეჟისორი აირა ზაკსი (საფრანგეთი–აშშ)

„ახალგაზრდა ქალის პორტრეტი ცეცხლში“ (Portrait de la jeune fille en feu), რეჟისორი სელინ სკიამა (საფრანგეთი)

„ალბათ ეს სამოთხეა“ (It Must Be Heaven), რეჟისორი ელია სულეიმანი (პალესტინა)

„სიბილი“ (Sybil), რეჟისორი ჯიუსტინ ტრიო (საფრანგეთი)

„ერთხელ… ჰოლივუდში“, რეჟისორი კვენტინ ტარანტინო (აშშ)

„მეკტუბ, სიყვარულო ჩემო 2“, რეჟისორი აბდელლატიფ კეშიში (საფრანგეთი)

„განსაკუთრებულები“, რეჟისორი ერიკ ტოლედანო და ოლივიე ნაკაში (საფრანგეთი)

კონკურსგარე ჩვენებები:

„მშვენიერი ეპოქა“ (La belle époque), რეჟისორი ნიკოლა ბედოსი (საფრანგეთი)

„როკეტმენი“ (Rocketman), რეჟისორი დექსტერ ფლეტჩერი (დიდი ბრიტანეთი)

„დიეგო მარადონა“, რეჟისორი აზიფ კაპადია (დიდი ბრიტანეთი, დოკუმენტური) 

„ცხოვრების საუკეთესო წლები“ (Les plus belles années d’une vie), რეჟისორი კლოდ ლელუში (საფრანგეთი)

„ზედმეტად მოხუცი იმისთვის, რომ მოვკვდე ახალგაზრდა (Too Old to Die Young – Notrh Of Hollywood, West of Hell), რეჟისორი ნიკოლას ვინდინგ რეფნი (აშშ)

ღამის სეანსები:

„Lux Æterna“, რეჟისორი გასპარ ნოე (საფრანგეთი)
„Akinjeon“, რეჟისორი ლი ვონ–ტხე (კორეა)

სპეციალური სეანსები:

„სამასთვის“ (For Sama), რეჟისორი ვაად ალ–კატიბი და ედვარდ უოტსი (აშშ/დიდი ბრიტანეთი) – დოკუმენტური

„Chicuarotes“, რეჟისორი გაელ გარსია ბერნალი (მექსიკა)

„წილი“ (Share), რეჟისორი პიპა ბიანკო (აშშ)

„იყო ცოცხალი და იცოდე ეს“ (Être vivant et le savoir), რეჟისორი ალენ კავალიე (საფრანგეთი)

„ყინული ცეცხლში“ (Ice on fire), რეჟისორი ლეილა კონერსი (აშშ) – დოკუმენტური

„ტომაზო“ (Tommaso), რეჟისორი აბელ ფერარა (აშშ/იტალია)

„კორდილერა დე ლას სუონოს“ (La Cordillera De Los Sueños), რეჟისორი პატრისიო გუსმანი (ჩილი)

„საოჯახო რომანსი“ (Family romance LLC), რეჟისორი ვერნერ ჰერცოგი (გერმანია/იაპონია)

„5В“, რეჟისორი დენ კრაუსი (აშშ) – დოკუმენტური

„დაე იყოს კანონიერი“ (Que sea ley), რეჟისორი ხუან სოლანასი (არგენტინა) – დოკუმენტური

კონკურსი „განსაკუთრებული ხედვა“:

„ჩემი ძმის ცოლი“ (La femme de mon frère), რეჟისორი მონია შოკრი (კანადა)

„ეურიდიჩე გუსმაოს უხილავი ცხოვრება“ (A Vida Invisível de Eurídice Gusmão), რეჟისორი კარიმ აინუზი (ბრაზილია)

„აყლაყუდა“, რეჟისორი კანტემირ ბალაგოვი (რუსეთი)

„სახლში“  (Evge), რეჟისორი ნარიმან ალიევი (უკრაინა)

„ქაბულის მერცხლები“ (Les Hirondelles de Kaboul), რეჟისორი ზაბუ ბრეტმანი და ელეა გობე–მეველეკი

„ასვლა“ (The Climb),რეჟისორი მაიკლ ანჯელო კოვინო (აშშ)

„ჟანა“ (Jeanne), რეჟისორი ბრუნო დიუმონი (საფრანგეთი)

„ოთახი 212“ (Chambre 212), რეჟისორი კრისტოფ ონორე (საფრანგეთი)

„და გაჩნდა ცეცხლი“ (O que arde), რეჟისორი ოლივერ ლაჩე (ესპანეთი)

„პორტის მართვა“ (Port Authirity), რეჟისორი დანიელ ლესოვიცი (აშშ)

„პატარა“, (Papicha), რეჟისორი მუნია მედური (ალჟირი)

„ნინა ვუ“ (Nina Wu), რეჟისორი მიდი ზედი (ტაივანი)

„თავისუფლება“ (Liberté), რეჟისორი ალბერტ სერა (საფრანგეთი–ესპანეთი)

„ხარი“ (Bull), რეჟისორი ენი სილვერსტაინი (აშშ)

„ადამი“ (Adam), რეჟისორი მარიამ ტუზანი (მაროკო)

„ზაფხული ჩანშაში“, რეჟისორი ჩჟუ ფენი (ჩინეთი)

„ერთხელ ტრუბჩევსკში“, რეჟისორი ლარისა სადილოვა (რუსეთი)

„დათვების ცნობილი თავდასხმა სიციალიაზე, რეჟსორი ლორენცო მატოტი (იტალია)

მოკლემეტრაჟიანი ფილმების კონკურსი:

„ფურგონი“, რეჟისორი ერენიკ ბეჩირი (ალბანეთი–საფრანგეთი), 15წუთი. 

„ანა“, რეჟისორი დეკენ ბერენსონი (უკრაინა, დიდი ბრიტანეთი, ისრაელი), 15წუთი.

„დეიდი ნახტომი“, რეჟისორი ვანესა დიუმონი, ნიკოლა დევენელი (საფრანგეთი), 12 წუთი

„მანძილი ჩვენსა და ცას შორის“,  რეჟისორი ვასილის კეკატოსი (საბერძნეთი), 9 წუთო.

„ყველაფერი ჩართულია“, რეჟისორი ტეემუ ნიკი (ფინეთი), 15 წუთი

„ვინ საუბრობს“, რეჟისორი ელინ ოვერგაარდი (შვედეთი) 14 წუთი

„დათვის საათი“, რეჟისორი ანიე პატრონი (საფრანგეთი)14 წუთი 

„პეპლები“, რეჟისორი იონა როზენიკერი (ისრაელი) 7 წუთი

„Monstruo Dios“, რეჟისორი აგუსტინა სან მარტინი (არგენტინა), 10 წუთი.

„თეთრი ექო“, რეჟისორი ქლოი სავენი (აშშ), 15 წუთი

„სიესტა“, რეჟისორი ფედერიკო ლუის ტაჩელა(არგენტინა), 14 წუთი

სტუნდენტური ფილმების კონკურსი  Cinéfondation:

„რთულად დაქვემდებარებადი“, რეჟისორი ოლესია იაკოვლევა (რუსეთი), 26 წუთი

„ატმოსფერო“, რეჟისორი ვიზამ ალ–ჯაფარი (პალესტინა), 15 წუთი

„Mano a Mano“, რეჟისორი ლუიზ კურვუაზიე  (საფრანგეთი), 23 წუთი

„128 ათასი“, რეჟისორი ონდრეი ერბანი (ჩეხეთი), 16 წუთი.

„იერემია“, კენია გილესპი (აშშ), 10 წუთი.

„Pura Visa“, რეჟისორი მარტინ ჰონდა (სლოვაკია), 30 წუთი

„ადამი“,  რეჟისორი. შოკი ლინი (სინგაპური), 19 წუთი.

„Netek“, იარდენ ლიპშიც ლოუზი (ისრაელი), 21 წუთი

„Solar plexus“, რეჟისორი რევიდ მაკშეინი (დიდი ბრიტანეთი), 9 წუთი.

„Rosso: La vera storia falsa del pescatore Clemente“, რეჟისორი ანტონიო მესანა (საფრანგეთი), 2 წუთი

„Ahogy eddig“, რეჟისორი კატალინ მოლდოვაი (უნგრეთი), 24 წუთი

„Favoriten“, რეჟსორი მარტინ მონკი (ავსტრია), 18 წუთი

„Roadkill“, რეჟისორი ლეშეკ მოზგა (დიდი ბრიტანეთი), 8 წუთი

„საყვარელი“, რეჟისორი ბარბარა რუიკი (პოლონეთი), 9 წუთი

„Hieu“, რეჟისორი რიჩარდ ვენი (აშშ), 24 წუთი

„Bamboe“, რეჟისორი ფლო ვან დერენი (ბელგია), 19 წუთი

„Reonghee“, იეგვანგ იეონი (კორეა), 15 წუთი

წყარო